Jak pozbyć się blizn?

Blizny tworzą się najczęściej w wyniku oparzeń, wypadków i operacji. Zdołają spowodować przykrość bez względu na wiek i płeć. Niechciane pamiątki, blizny – czy są metody, żeby się od nich uwolnić raz na zawsze?

Czym są blizny?

Blizna jest zmianą skórną, która tworzy się w procesie gojenia po wytworzonym urazie. Od momentu jej utworzenia do około 12 miesięcy nazywa się ją „świeżą”, co oznacza, że nie jest do końca uformowana. W tym czasie w środku pojawiającej się blizny trwa formowanie włókien kolagenowych i elastycznych. – wyjaśnia Agnieszka Owczarek ekspert marki Noble Health. – To jednocześnie najkorzystniejszy czas na ich zmniejszenie, a w niektórych przypadkach nawet kompletne usunięcie. Żeby efektywnie walczyć z bliznami, należy sprawdzać wielu środków jednocześnie, dzięki temu szanse na powodzenie będą dużo większe. Ograniczenie starych, rozległych zmian jest trudne, ale nawet wtedy można je spłycić i polepszyć ich wygląd. – dodaje ekspert Noble Health.

Dostarczanie kolagenu

Dostawa z zewnątrz pobudza do pracy włókna kolagenowe. W rzeczywistości wygląda to tak, że aktywny produkt Wchłania się do kolejnych warstw skóry, napełnia jej braki, a przerośnięta tkanka blizn staje się jaśniejsza i bardziej wygładzona. Podobnie jak w przypadku rozstępów. – zaręcza Agnieszka Owczarek ekspert marki Noble Health. – Wzrost poziomu kolagenu wspiera także w walce z dużymi bliznami. Po kilkunastu tygodniach stosowania tabletek z kolagenem np. Class A Collagen brzegi znamion zostają zmiękczone, a sama blizna jest płytsza i kolorem zaczyna przypominać zdrową skórę.

Kolagenową kurację idealnie uzupełniają maści

W sklepach i aptekach można znaleźć wiele produktów, najtańsze kosztują kilka złotych. Czym się sugerować przy ich wyborze? Przede wszystkim rozmiarem i głębokością blizny. – odpowiada ekspert Noble Health. – Płytsze i mniej rozległe trzeba tylko smarować dwa razy dziennie kremami lub maściami na bazie allantoiny, heparyny sodowej i wyciągu etanolowego z cebuli. Okłady z plastrów cebuli to zresztą domowa metoda naszych babć na usunięcie niechcianych znamion. Przy głębszych bliznach idealnie sprawdzają się produkty na bazie silikonu. Regularne używanie tego typu produktów ma działanie zmiękczające. Należy jednak pamiętać o tym, że kremować się można dopiero po całkowitym wygojeniu rany, na której nie będzie strupów.

Masaże

W czasie smarowania znamion dobrze jest stymulować uszkodzoną skórę łagodnymi masażami. Masaż po pierwsze spowoduje lepsze ukrwienie dotkniętego blizną miejsca, a po drugie, składniki aktywne z produktu będą mogły wniknąć w głębsze warstwy skóry. Taki zabieg nie musi ciągnąć się długo, wystarczy 5-6 minut dwa razy dziennie, do kompletnego lub częściowego wsiąknięcia kremu.

Peelingi

dobrą metodą na zredukowanie zmian skórnych jest peeling. Przy mniej widocznych bliznach spiszą się domowe kuracje powtarzane 2-3 razy w tygodniu. Jednak w razie rozległych i starych znamion lepiej skierować się na serię profesjonalnych zabiegów. Możliwości jest duża ilość, niektóre z nich to: dermabrazja laserowa, mikrodermabrazja albo laser frakcyjny. Nie wolno sugerować się modą. Dermatolog lub kosmetolog zobowiązany jest dobrać rodzaj zabiegu do typu powstałej blizny. Profesjonalne peelingi  ścierają naskórek wraz z górnymi warstwami skóry. W ten sposób pozostają pobudzone do pracy włókna kolagenowe, regeneracja skóry staje się szybsza, a blizny płytsze. – wyjaśnia ekspert Noble Health. – Po pierwszych zabiegach skóra może piec i być lekko zaczerwieniona. Powinno się wtedy unikać dymu papierosowego, słońca i kosmetyków do makijażu.

Ochrona przed słońcem

Przez co najmniej rok od utworzenia blizny trzeba unikać eksponowania jej na promienie słoneczne. W niektórych kręgach panuje pogląd, że zmiany skórne trzeba opalać, bo wtedy bledną. W rzeczywistości jest odwrotnie. Opalanie na słońcu albo w solarium może powodować przyciemnienia i powiększenia się blizny. – ostrzega ekspert Noble Health. – Oczywiście nie znaczy to, że przez rok powinno ukrywać się przed słońcem. Z niebezpiecznym promieniowaniem UV można sobie dać radę wcierając w uszkodzone miejsca kremy z filtrem.

Add a Comment