Sierpień 21, 2017

Na nasz stan zdrowia oraz wygląd działa wiele czynników. Brak niektórych z nich wyraźnie wpływa na stan włosów skóry czy paznokci. Do takich środków należy też biotyna, czyli witamina B7.

Co to biotyna

Biotyna znajduję się w tkankach zwierzęcych, jak i roślinnych. Należy do witamin z grupy B i jest rozpuszczalna w wodzie. Biotyna jest bardzo niestabilną substancją, która ma dużą wrażliwość na temperaturę, długotrwały kontakt z tlenem, wodą oraz z zasadami. W jej składzie znajduje się siarka, która musi być dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem.

Biotyna jest składana w wątrobie. Uczestniczy w procesach przemiany materii, bierze udział w metabolizmie białek oraz w syntezie kwasów tłuszczowych. Jest potrzebna w procesie wchłaniania witaminy C. Zapotrzebowanie na biotynę wzrasta u dzieci, w przypadkach zaburzeń trawiennych, podczas zażywania antybiotyków i w zaburzeniach krzepliwości.

Właściwości biotyny

Biotyna jest witaminą potrzebną do właściwego funkcjonowania organizmu. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, ma ona i ma wpływ na odżywienie komórek włosów, paznokci i skóry. Dochodząc do komórek, wyposaża je w siarkę, która chroni skórę i włosy. Paznokcie są mocniejsze, a skóra ładniejsza. Biotyna i zawarta w niej siarka wnika bezpośrednio do cebulki włosa, wzmacniając ją. Zapobiega też siwieniu włosów oraz ich wypatrywaniu.

Witamina B7 uczestniczy w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych. Wspiera pracę tarczycy oraz uczestniczy w wytwarzaniu protrombiny, która odgrywa ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi.
Biotyna ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, na sprawność i aktywność, dobre samopoczucie oraz na stopień czucia bólu. Współpracuje ze składnikami odpowiedzialnymi za prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów, znacznie poprawiając kondycję układu kostno-stawowego. Biotyna stabilizuje poziom glukozy we krwi, dlatego jest niezbędna u osób chorych na cukrzycę.

Niedomiar biotyny

Niedomiar biotyny w organizmie prezentowany jest poprzez wiele objawów, widocznych już gołym okiem. Przede wszystkim komplikuje się kondycja naszej skóry, która łuszczy się, jest podrażniona, szara, sucha, często pokryta wypryskami. Płytka paznokciowa staje się cieńsza i bardziej wrażliwa na złamania, włosy wylatują i siwieją. Zauważymy też objawy osłabienia, szybkie męczenie się, obniżenie nastroju, a nawet depresję.

Z perspektywy układu nerwowego może dojść do objawów neurologicznych, manifestujących się zapaleniem stawów, mięśni czy drżeniem kończyn, bólem lub mrowieniem.
Następuje podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, zmiany zapalne w jelitach i inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak zanik łaknienia, nudności i bóle brzucha.

Skąd brać biotynę

biotynaAby uniknąć negatywnych skutków braku biotyny, można przyjmować ją w formie naturalnej lub w postaci suplementów. W naturze występuje w wątróbce oraz w żółtkach jaj. Wśród produktów roślinnych najwięcej biotyny zawierają mąki sojowa, ryżowa i pełnoziarnista, z warzyw marchew, szpinak i pomidory, a dodatkowo orzechy ziemne, włoskie i migdały.
Gdy nie dostarczamy właściwej ilości biotyny wraz z pożywieniem, pijemy dużo kawy lub alkoholu, wtedy musimy pomyśleć o suplementacji. Oprócz tego, gdy mamy problem z łysieniem, wówczas pomoże biotyna na włosy.

Opinie o suplementach biotyny są raczej dobre. Jednakże na efekty przyjdzie chwilę poczekać. Niektórzy zauważają poprawę już po dwóch tygodniach, jednak średnio są to dwa miesiące. Właściwym czasem kuracji biotyną, ze względu na powolny wzrost włosów czy paznokci, jest okres sześciu miesięcy.

0

Dodaj komentarz